Yaşam

Vision Board // Görsel Pano Nasıl Yapılır?

Hepimizin hayalleri ve yaşamak istediğimiz tecrübeleri , büyük veya küçük bir sürü hedefleri var.Çoğunlukla hayatın akışına kapılıp bu hedefleri unutuyoruz ya da günlük şeyleri düşünmekten hayal kurmuyoruz.Hayallerini unutmaman çok ama çok önemli.İstediğin şeyleri görselleştirdiğin kendine ait bir yer yaratmak bu hayalleri gerçeğe dönüştürmenin en etkili yollarından biri.Kendine ait bir görsel pano (vision board) oluşturduğun ve sık sık gördüğün bir yere koyduğun zaman sürekli görsel egzersiz yapmış oluyor ve gerçekten de hayalini kurduğun şeyi hayata geçirmeyi sağlamış oluyorsun.

Peki Görsel Pano Nasıl İşe Yarıyor?

“Yani nasıl bir şeyi zihnimde görselleştirerek hayata geçirebilirim ki?” diye düşünüyor olabilirsin.Başta inanmasan da görselleştirmenin işe yaradığı gerçekten doğru ve bilinen,bilinmeyen inanılmaz örnekleri var (araştırmanı öneriririm hepsini yazarsam yazının çok uzun olduğunu görüp kapayabilirsin heheh).Görselleştirme,yapabileceğin en güçlü zihin egzersizlerinden biri.Düşüncelerin (yönetebildiğin) bilincinden (yönetemediğin) bilinçaltına doğru sen fark etmeden geçiyor ve bilinçaltına kabul ettirdiğin her şey (iyi veya kötü) eninde sonunda gerçek oluyor.Şuan dur ve kendi yaşadığın bir örnek düşün , %100 bulacaksın.İstesek de istemesek de bu herkesin yaşamının bir parçası,düşüncelerini kendi yararına kullanabilirsin.Hiçbir şey (cidden hiçbir şey) imkansız değil.

Peki görsel panonun işe yaramasını sağlayan en büyük özellik ne? Çok basit ama çok etkili bir adım.Görselleştirmelerin sadece ne istediğine değil , nasıl hissetmek istediğine odaklı olmalı.Tabiki materyalistik şeyleri istemenin hiçbir yanlış tarafı yok ama ne kadar çok nasıl hissetmek istediğinin hayalini kurarsan isteklerini o  kadar çok hayata geçirmiş olursun.

Görsel pano oluştururken kendini kesinlikle sınırlama.Uyman gereken hiçbir kural yok.Doğru veya yanlış da yok.Her şeyi kendi kurallarına göre, nasıl hoşuna gidiyorsa öyle oluştur.

Görsel Panoma Ne Koymalıyım?

Sana ilham veren ve seni motive eden her şey olur.Görsel pano yapmadaki amacın,panoya koyduklarının hepsini hayata geçirmek.

Önce şu başlıklardaki hayallerini düşün :

 • Kariyer
 • Finansal
 • İlişkiler
 • Ev
 • Seyahat
 • Kişisel gelişim ( spiritüellik,eğitim,sosyal hayat vb. )

Hepsine ayrı ayrı ayrıntılı olarak değinmek zorunda değilsin.Genel olarak bu konularda hayalini kurduğun şeyleri bir yere yaz.Ben her fotoğrafın bir arkaplanı ve hikayesi olmasını seviyorum.Nasıl hissetmek istediğine odaklanmak olayını da bu şekilde gerçekleştirmiş oluyorsun aslında.Hepsinin senin için anlamı olması ve içini kıpır kıpır etmesi görsel panonu çok daha güçlü yapacaktır.Ayrıca çok sevdiğin yazıları,alıntıları da görsel panona ekleyebilirsin.

vision-board-nasıl-yapılır

Malzemeler :

 • İstediğin şekilde bir pano (veya benim yaptığım gibi sık sık gördüğün bir duvarı,kapıyı da pano olarak kullanabilirsin.)
 • En önemlisi,her gün görmek istediğin şeyler.Fotoğraflar,seyahat etmek istediğin yerler,alıntılar,insanlar kısacası bakmaktan hoşlandığın,sana ilham veren her şey.
 • Makas,bant,yapıştırıcı,sana uygun olan,fiziksel olarak panonu oluşturacak malzemeler.
 • Hoşuna gidiyorsa,renkli yapıştırmalar,kalemler,panona hareket katacak şeyler.
 • Zaman.Kendine,sadece görsel panonu oluşturmak için rahat rahat , stressiz birkaç saat ayır.

Yapılacaklar :

Dijital aletlerini kapat,mum yak,müzik aç.Seni mutlu ve rahat hissettiren bir ortamda kendini tamamen buna ver.Düşüncelerine ve hayallerine odaklan.Görsel panonu fiziksel dünyaya geçirmeden önce iç dünyanda bunları oluştur (zihninde görselleştirmek yani).

Asıl hayata geçirme kısmına geldiğinde ise materyallerini istediğin şekilde bir araya getirebilirsin.Yalnız yapıştırmadan önce neyi hangi konuma koyacağına karar vermeyi unutma (yapıştır-sök olmasın).

   Nasıl buldun? Görsel pano hala oluşturmadıysan umarım yazımı okuduktan sonra yapmaya karar verirsin.Sorularını ve düşüncelerini bana mail atabilir veya yoruma yazabilirsin.Bir sonraki yazımda görüşürüz! ❤️

pınar-yalınkılıç

0

Bu yazıları da beğenebilirsin

Bir Cevap Yaz