Cilt Bakımı Kişisel Bakım

Yaz Mevsiminde Cilt Yağlanması Nasıl Önlenir?

Yaz sıcağı ve nemin zirveye ulaştığı bu haftalarda çoğumuzun (özellikle yağlı ciltlerin) uğraştığı cilt sorunu olan T bölgesindeki yağlanma sonunda kendini gösterdi.İnsanda kağıt havluyla dolaşma ve sürekli yüz yıkama isteği doğuran bu sorunla baş etmek aslında o kadar da zor değil.

Şimdi bahsedeceğim birkaç ipucuyla aşırı yağlanmayan,sağlıklı bir ciltle yazı atlatabilirsiniz.O zaman yazıya geçelim! 🌴

1.Yüzünü Aşırı Yıkama :

Yüzümüzde ne kadar çok yağ görsek o kadar sık yıkamak istiyoruz.Maalesef ki yüzünü temizlemek,tüm yağları temizlemek anlamına gelmiyor (keşke o kadar kolay olsa).Asıl olay şu ki, yüzünde olan doğal yağlar var ve sen ona kimyasal temizleyicilerle ve yüz yıkama jelleriyle yüklenince cildin delirip daha çok yağ üretmeye başlıyor.

Paraben,sülfat,parfüm gibi maddeler içermeyen ve aşırı köpürmeyen (cilde daha nazik oluyorlar) bir yüz temizleyicisi cildin için daha yararlı olur.Ayrıca kullandığın ürünün yanında yıkama sıklığının da çok büyük bir etkisi var.Günde iki defa yıkamak cildi temizlemek için yeter de artar bile.Gün içinde yıkamaya çok ihtiyacın olduğunda sadece soğuk suyla yıkayabilirsin.Ama asıl yüzünü yıkayacağın ideal zaman makyajını temizlemeyeceğin zaman olmalı.Makyaj temizleme mendilleri o kadar da yeterli olmayabiliyor.

2.Yağı Emen Kağıtları Dene :

yaz-mevsiminde-cilt-yağlanması-nasıl-önlenir

Eğer bu minik kağıtları yeni keşfettiysen kesinlikle dene çünkü gün içinde yağlanma sorununa çok yardımcı olabiliyorlar.Ayrıca çantana atarak sürekli yanında taşıyabileceğin büyüklükteler.Pudra kullanmak yerine yüzündeki ekstra yağı almak cildin için de daha sağlıklı olacaktır.Kozmetik mağazalarda bulabileceğin bir sürü seçenekleri bulunuyor.Eğer elinin altında yoksa kağıt peçete de işini görür.

3.İyi Bir Matlaştırıcı Pudra Edin :

En kolay yollardan biri pudra olsa da bazen etkisini görmezden gelebiliyoruz.Tabiki kendi pudran da etkili olur ama yaz için özellikle matlaştırıcı özellikte olan pudralardan bulursan direk T bölgene (önceki maddede bahsettiğim gibi cildin yağlanınca makyajının üstüne değil tabiki,makyajını uygularken) uygulayıp yağlanmaların büyük ölçüde önüne geçebilirsin.

4.Makyajını Hafiflet :

Fondöten,yazın ağır hissettirmesinin yanında sıcakta gözeneklerini tıkayıp daha çok yağ üretimine neden olabiliyor.Renkli nemlendirici ya da BB kremlere geçiş yaparak hem cildini rahatlatır hem de içerdikleri SPF’le ekstra güneş korumasından da faydalanabilirsin 😊.

5.Kil maskesi yap :

Haftada bir veya iki kere kil maskesi yapmak ciltteki aşırı yağı dengeleyip cildini rahatlatman için harika bir yol.Kil maskesinden sonra cildinde oluşan yağ dengesi günlerce sürebiliyor.Hem de cildine ekstra bir bakım vermiş olursun.

Konu cilt sorunları olduğunda kesin çözümler için acele etmemeyi aklından çıkarma.Bu önerilerden birkaçını uygulayarak fark göreceğine emin olabilirsin.Yaz ayları rahatlamak ve kafanı dinlemek için en iyi zaman.Bu zamanda cildin hakkında çok fazla endişelenme ve yazın tadını çıkar.

Senin de yaz için cilt önerilerin ya da soruların varsa yorum kısmına yazmayı ve takipte kalmayı unutma.Bir sonraki yazımda görüşürüz! ❤️

pınar-yalınkılıç

1

Bu yazıları da beğenebilirsin

1 Comment

  • PERIPERA Oil Capture Pact Transparan Pudra | The Glammer

    […]     Yaz mevsimindeki cilt yağlanmasıyla ilgili yazımda da bahsettiğim gibi doğru pudrayı seçmek bu konuda sandığımızdan büyük […]

    Ekim 9, 2017 at 1:15 am Reply
  • Bir Cevap Yaz