Kişisel Bakım

En İyi Cilt Bakım Rutini Nasıl Oluşturulur?

İyi bir cilt bakım rutini,sağlıklı ve dengeli bir cilde sahip olmanın en önemli etkenlerinden biri.“En iyi” rutini oluşturmak herkes için farklı gelişiyor çünkü her cilt türü birbirinden oldukça farklı.Bazı ciltlere oldukça minimal ve doğal bir rutin iyi gelirken bazı ciltlerin problemlerden kurtulması için kimyasal ürünlere başvurması gerekebiliyor.

Ben de cildim için günlük bir rutin oluşturmak  istediğimde,başta pek ne yaptığımı bilmiyordum.Hangi cilt tipine sahibim,günde kaç kere yüzümü yıkamam lazım,peeling ne,bunlar hakkında bir fikrim yoktu.Yüzüme vücut  kremi sürmek veya her gün şekerle yüzümü ovmak gibi saçma sapan şeyler yapıp çok kötü sonuçlar aldığım bir dönemden geçtim yani.Gerçekten.

Asıl yazıya geçmeden önce değinmek  istediğim diğer bir konu da en iyi ürünleri kullanmana veya cildine çok özen göstermene rağmen hala cilt problemlerinden kurtulamıyorsan lütfen kendine zaman ver.Çok uğraşmana  rağmen sanki hiç düzelmeyecekmiş gibi düşündüğün zamanlar olabilir.Ama eninde sonunda,neden olduğunu bilmediğin bir zamanda bile,sonuçlar aldığın zamanlar gelecek.Bahsedeceğim adımlar ve öneriler kendin için en sağlıklı rutini oluşturmaya yardımcı olsa da sonuç almak  için sabırlı olmak ve olumlu düşünmek en iyi etkiyi gösterecektir.

1. Adım : Cilt Tipini İyi Tanımak

Cildin için en uygun ürünleri bulmak,dolayısıyla en etkili bakım rutinini oluşturmak için bilmen gereken en en önemli şey cilt tipin.Zor bir şeymiş gibi görünebilir ama aslında küçük bir testle cilt tipinin ne olduğunu öğrenebilirsin.Her cilt bakım kategorisinin,farklı cilt tiplerine göre ürünleri vardır.Cildini tanıyarak kendine en uygun olanı seçmelisin.Bazen en iyi geleni bulmak için deneme yanılma da gerekebilir tabi.

Ayrıca ürünleri kullanmaya başlamadan önce kolunun küçük bir yerinde deneyerek alerjinin olup olmadığına bakmayı da kesinlikle unutma.

2. Adım : Temizleyici seçmek

en-iyi-cilt-bakım-rutin-nasıl-oluşturulur

Artık cilt tipini bildiğine göre şimdi rutinin ilk adımını-temizleyiciyi seçebilirsin.Bu kullanacağın ilk ürün olacak.Sabah cildini ,akşam da kalan makyajı,kir ve teri temizlemek üzere günde iki kere kullanman en ideali olacaktır (çok sık yüzünü temizleyiciyle yıkarsan cildinin sebum dengesi bozulabilir.).

Cilt türüne göre kendine en çok uyan ve cilt problemlerine yönelik bir temizleyici seçmelisin.Mesela cildin yağlı ve akneye yatkın mı? Sivilcelere ve aşırı yağlanmaya iyi gelmesi için salisilik asit içeren ve oil-free  olan bir ürünü seçebilirsin.Kuru bir cildin mi var? Krem bazlı,nemlendirici temizleyicilere bakmalısın.Cildin hassas mı? Cildinde kullandığın ürünleri çok dikkatli seçmeli ve özellikle hassas ciltler için formüle edilmiş ürünlere yönelmelisin.

3. Adım : Tonik

en-iyi-cilt-bakım-rutini-nasıl-oluşturulur

Uzun süre toniğin ne işe yaradığını bilmeden kullanmışımdır.Çoğu kişi de toniğin ne yaptığını bilmediği için rutinine dahil etmiyor.

Peki tonik tam olarak ne işe yarıyor?

 • Temizleyicilerin kaçırdığı,kalan yağ ve kirden kurtuluyor.
 • Sivilce sıktıktan sonra uygulanırsa mikrop kapmamasını sağlıyor.
 • Cildi nemli tutuyor.
 • Tahriş olmuş cildi rahatlatıyor.
 • Cilt suyla yıkansa bile pH dengesi değişebiliyor bu yüzden temizledikten sonra tonik kullanıldığında cildin pH dengesi korunmuş oluyor.
 • Cildi,sonraki adımlar için (serum,nemlendirici,maske) hazırlıyor.

Yani genel olarak cilt kalitesini arttıran bir ürün.Toniği sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez,yüzünü yıkadıktan sonra uygulayarak en etkili sonucu alırsın.Tabi etkisi,cilt tipin için seçtiğin toniğe göre çeşitlilik gösterir.Ama cilt tipin ne olursa olsun toniğin cildini yakmaması veya rahatsız hissettirmemesi çok önemli.Eğer bir tonik cildini yakıyorsa ya cilt tipin için çok ağırdır ya da iyi malzemelerle üretilmemiştir.

4. Adım : Nemlendirmek

Sağlıklı bir cilt için olmazsa olmaz adım kesinlikle nemlendirmek.Yağlı ciltler dahil tüm cilt tipleri hem sabah hem akşam nemlendirilmeye ihtiyaç duyar.

Şimdi,kullanılacak iki tür nemlendirici var.Sabah için tercihin SPF bulunduran günlük bir yüz kremi olsun.Yağlı bir cildin varsa kremsi yapıdan çok jelimsi ve daha hafif yapıdaki kremlere bakmalısın.Kuru ciltliysen, daha yoğun yapıda ve daha nemlendirici kremler daha iyi gelir.Gece ise sabah kullandığın kremi kullanabilir YADA bir gece kremi deneyebilirsin.Gece kremleri,yüzüne bol bol nem sağlar ve böylece sabah yumuşacık bir ciltle uyanırsın.Aynı zamanda cilt lekesi,kırışıklıklar vb. için olan daha spesifik yüz kremleri de bulunuyor.Yani cildine uyan ve odaklanmak istediğin cilt problemlerine iyi gelen istediğin yüz kremini seçebilirsin.

Bonus Adım : Maske,Peeling ve Ekstralar

en-iyi-cilt-bakım-rutini-nasıl-oluşturulur

 • Kremsi maskeler,sheet maskeler,soyulabilen maskeler vb. Haftada birkaç kez çeşitli maskeler kullanmak,cildi ferahlatmak ve özel “bakım” yapmak için birebir.Kömür maskeleri ve kil maskeleri tüm gözenekleri temizler,sheet (yani yüze koyulan korkutucu beyaz yaprak maskeler) maskeler cildi nemlendirir ve cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur ve soyulabilen maskeler ise ölü deriyi temizler ve cildi aydınlatır.Hatta kızarıklıklar ve tahriş olmuş ciltler için olan maskeler bile var.
 • Peelingler | Haftada birkaç peeling yaparak,ölü derilerinden kurtulur ve cildini yenileyerek parlak bir görüntü elde edebilirsin.Ama hassas bir cildin varsa tahriş olmaması ve cildinin geri tepki vermemesi için haftada bir kere peeling yapmanı öneririm.Ayrıca bende olduğu gibi cildinin kafayı yememesi için lütfen çok bastırarak uygulama ve mutfaktaki şekeri peeling olarak kullanma.Lütfen.
 • Serumlar ve cilt bakım yağları | Eğer daha problemli bir cildin olduğunu düşünüyorsan serum ve cilt bakım yağlarına bayılacaksın.Yapıları daha küçük moleküller ve konsentre maddelerden oluştuğu için cildin daha derin tabakalarına ulaşırlar ve gerçekten cildi iyileştirebilirler.Özellikle serumların çok çok fazla çeşidi bulunuyor.En çok kendine uyduğunu düşündüğünü tonikten sonra ve yüz kreminden önce uygula.Aynı zamanda miktarını çok iyi ayarlamaya ve minimal tutmaya özen göstermelisin.

 Soruların veya cilt bakımıyla ilgili üstünde durmamı istediğin bir konu olursa yoruma yazmayı ve takipte kalmayı unutma.Bir sonraki yazımda görüşürüz! ❤️

pınar-yalınkılıç

1

Bu yazıları da beğenebilirsin

1 Comment

 • Murphy

  Yazılarında kalbin kadar güzel <3

  Ağustos 7, 2017 at 5:28 pm Reply
 • Bir Cevap Yaz