Baking Yöntemi Nedir? Nasıl Uygulanır?

baking-yöntemi-nedir-nasıl-yapılır

Şimdiye kadar makyaj onlarca evreden geçti.Bir sürü makyaj tarzı ve yöntemi denendi.Hala da hayatımıza,belki de hiç aklımızdan geçmeyecek ama aslında işimize çok yarayan yöntemler giriyor.Bulunduğundan beri  en çok yer edinen yöntemlerden biri de “baking yöntemi”.

Peki baking denen şey ne ve işe yarıyor mu? Ne fark yapıyor? Baking yöntemi, en genel özellikleriyle kapatıcıyı çizgilere dolmadan kusursuzca sabitlemek ve parıltılı ürün kullanmadan yüzü aydınlatmak için kullanılan bir yöntem.Aynı zamanda kontür yapıyorsan, kontürü de bu yöntemle çok iyi destekleyebilirsin.

Baking Yöntemi İçin İhtiyacın Olan Ürünler :

baking-yöntemi-nedir-nasıl-yapılır

Baking yöntemini en iyi şekilde yapabilmek için çok spesifik markaların ürünlerine sahip olmak zorunda değilsin.Büyük ihtimalle şimdiden elinde olanlarla uygulayabileceğin bir yöntem.

Baking için gereken ürünler ise ;

  • Kapatıcı : Baking için kremsi yapıdaki kapatıcıları kullanmanı öneririm.Çünkü ince yapılı kapatıcılar bazen bol bol pudrayla birleşince eşit olmayan bir görüntü ortaya çıkarabiliyor.Ayrıca,kapatmanın yanında özellikle daha aydınlık bir göz altı görünümü istiyorsan kendi cilt tonundan bir açık olan kapatıcılar kullanarak çok iyi sonuçlar alabilirsin.
  • Makyaj süngeri
  • Transparan pudra : Bu yöntemde presslenmemiş (dağınık halde olan) pudra kolaylık ve etki açısından daha çok tercih ediliyor ama elinde olan her pudra da işini görür.
  • Kabarık bir fırça : Arta kalan pudrayı süpürmek için.

Baking’in Adımları :

baking-yöntemi-nedir-nasıl-yapılır

1.Adım : Eğer kuru bir cildin varsa baking yapmadan önce kesinlikle NEMLENDİR.Böylece oldukça fazla pudra yüzünde bir süre beklerken çizgilerine ve kurumuş olan yerlere dolup,oraya yerleşmez.

2.Adım : Kapatıcıyı göz altına uygula.(Ben göz altıma ters üçgen şeklinde olacak biçimde uyguluyorum.) Sonra nemli makyaj süngerinle her yere eşit şekilde dağıt ve iyice yedir.

3.Adım : Kapatıcını uyguladığın süngerinle pudrayı bol bol göz altlarına tampon hareketlerle uygula. Eğer presslenmiş pudra kullanıyorsan yeteri kadar pudra almak için süngerini pudrana daha çok batırman gerekebilir.Kapatıcı kullandığın yerlere yeteri kadar pudra uyguladığından emin ol.Baking’i baking yapan en önemli kısım kesinlikle bol pudra kullanmak.

4.Adım : Şimdi makyajını pişir (bake)!  Pudra ürünleri sabitlerken 5-10 dakika bekle.Bu sırada göz makyajını yapabilirsin.Süre konusunda çok katı olmana da gerek yok.Bir süre sonra sadece birkaç dakikada aynı sonucu aldığımı fark ettiğim için dakikasına çok takılmıyorum.

5.Adım : Yeterli bir süre geçtikten sonra kabarık fırçanla fazla pudrayı nazikçe süpür.Fazla pudrayı yüzüne dağıtarak yüz makyajının geri kalanını da sabitleyebilirsin.

baking-yöntemi-nedir-nasıl-yapılır

Baking yaptıktan sonra,normalde makyaj yaparken pudradan sonra neler yapıyorsan onları uygula.Daha kusursuz bir bitiş elde ettiğini fark edeceksin.Uzun süre çözümünü aradığım kapatıcının gün içinde yok olma veya çizgilere dolma sorunlarından baking yöntemiyle kurtuldum.

Makyaj trendlerinin en sevdiğim yanıysa kendinize en çok uyanı seçebilmek ve yeni şeyler keşfetmek.Değişik teknikleri ve trendleri dene ve bunlarla eğlen.Eğer seninde beğendiğin bir teknik varsa yorum kısmına yazmayı ve takipte kalmayı unutma.Bir sonraki yazımda görüşürüz!

pınar-yalınkılıç

Bunları da beğenebilirsin

3 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir